Menu
Menu

Filmy jak złoto, czyli najbardziej dochodowe dzieła w historii kina

Branża filmowa jest przestrzenią, gdzie obracają się duże pieniądze. Letnie blockbustery kosztują po kilkaset milionów dolarów, a w zamian przynoszą kilkukrotnie większy zysk. Jakim reżyserom udało się podbić światowe rankingi i nakręcić najbardziej dochodowe filmy?

Miejsce nr 1 – „Avatar”

Na pierwszym miejscu może być tylko on. „Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona był dziełem przełomowym dla historii kina, ponieważ film przygotowano specjalnie pod technologię projekcji w 3D. On tamtej pory, czyli od 2009 roku, seanse 3D stały się na tyle powszechne, że w zasadzie już się znudziły. Niemniej jednak dochody z filmu sięgnęły astronomicznej sumy, sięgającej prawie 2,8 milliarda dolarów!

Miejsce nr 2 – „Titanic”

James Cameron wie, jak zarabiać w kinie pieniądze, ponieważ drugie miejsce na podium i drugi film jego autorstwa. Ale przyznajmy zgodnie, że podium dla „Titanica” należało się choćby za ściskającą za serce ostatnią scenę na drzwiach. Przychody z filmu dobiły do prawie 2,2 miliarda dolarów.

Miejsce nr 3 – „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”

Jest to ostatni z filmów, który przekroczył magiczną barierę 2 miliardów dolarów (żeby być precyzyjnym to zarobił 2 miliardy i 68 milionów dolarów). Dzieło stosunkowo świeże, bo premiera odbyła się w 2015 roku, ale jaka to była premiera! Marka Star Wars powracała na ekrany kin po wielu latach przerwy i udało jej się zgromadzić zarówno starych fanów, jak i nową, zaciekawioną historią widownię.

Miejsce nr 4 – „Jurassic World”

Jako ludzie uwielbiamy sentymenty, ponieważ „Jurassic World” jest odświeżeniem serii, która lata swojej świetności miała na przełomie lat 90./00. No ale kto nie lubi historii o dinozaurach, które dzięki naukowcom ożywają, po czym robią ze wszystkich krwawą łaźnię? Filmowi udało się zarobić ponad 1,6 miliarda dolarów.

Pierwszą dziesiątkę najbardziej kasowych filmów zamykają kolejno:
– „Avengers”,
– „Szybcy i wściekli 7”,
– „Avengers: Czas Ultrona”,
– „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”,
– „Kraina lodu”,
– „Piękna i bestia”.

red. filmnetkm.pl